Rehber

Bankadan Kredi Kredi Kartıma İhtarname Geldi Ne Yapmalıyım?

Bankadan kredi yada kredi kartıma ihbarname geldi ne yapmalıyım şeklinde çok sayıda soru geliyor. Bu kadar yoğun mesaj aldığımız için bankadan gelen ihtarname konusu hakkında detaylı bir yazı kaleme almaya karar verdim. Öncelikle şunu söyleyelim; yalnız değilsiniz, milyonlara insan sizinle aynı durumda. Panik yapacak bir durum yok. Panik bu durumda olanların yapması gereken en son şeydir. Yaşayacağınız süreci ve yapmanız gerektiğini bilirseniz hasarsız bir şekilde bu süreci atlatabilirsiniz.

Kredi Kartıma veya Kredime İhtarname Geldi

Bankadan Gelen İhtarname Örneği

Az önce de bahsettiğimiz gibi örnek resim vermeyeceğim fakat banka ihtarname örneği neleri içerir bunu tek tek anlatacağım. İlk bölümde hangi bankadan geldiği ve bankanın avukatının bilgileri yer alır. Ardından bankaya olan borcunuz o an öderseniz ne kadar olur onun bilgisi yer alır. Burada şu noktayı önemle vurgulayalım. Gelen evrakta kredi yada kredi kartınızın taksidi değil toplam borcu yer alır. Artık sizden istenen para ödemesi geciken taksitler değil, toplam borç, faizi ve diğer masraflardır. Alt kısımda ise o ihtarname elinize geçtikten sonra kaç gün süreniz olacağının bilgisi yer alır. Banka ihtarnamesi size posta yolu ile ulaştırır. Ayrıca bankaya olan borcunuza ek olarak bu ihtarname için notere ödenen ücrette sizden tahsil edilecektir bilgisi yer alır. Size gelen bu evrağın ödemesi yani banka ihtarname ücreti 80 – 100 TL arası bir rakamdır. Net rakam vermiyorum çünkü buraya yazdığım şey bir süre sonra eskiyecek ve net bilgi olmayacak.

Size gönderilecek olan evrak için banka noterden ihtarname çeker. Bu evrak işi genellikle 90 gün sonunda gerçekleşir. Daha öncesinde banka tarafından kredi yada kredi kartı borcunuz için ihtarname gönderildiği de oluyor fakat bu çok düşük ihtimal. Genellikle uygulama da ihtarname size 90 gün geçtikten sonra gelir. Şimdi isterseniz bankadan borca ihtarname gelmeden önceki süreci de biraz inceleyelim ve ardından ihtarname sonrası sürece biraz bakalım.

Kredi yada Kredi Kartı İhtarname Öncesi

Kredi yada kredi kartı borcunuzun son ödeme günü geçtikten bir kaç gün sonra bankadan size hatırlatma maksatlı bir arama yapar. Bu aramadan önce size mail ile ve sms ile de bir bilgilendirme yapılır. Yapılan arama ve diğer bildirimlerde sizin bu borcun gününü unuttuğunuz varsayılarak sadece hatırlatma yapılır. Eğer borcun ödemesini yine yapmazsanız bir hafta sonra tekrar aranırsınız. İlk 1 ay bu aramalar bir kaç gün aralar ile birlikte yapılır. Size az önce bankadan gelen ihtarname örneği meselesinde söylediğimiz borç tutarı henüz ihtarnamedeki kadar çok değildir o anki borç tutarı size hatırlatır. O anki borç ise sadece ödenmemiş taksit tutarı ve üstüne eklenen faizdir.

Yine kredi kartı ihtarname geldi noktasının öncesinden devam edelim. İlk 1 ay tamamlandıktan sonra aramalar artık neredeyse her gün yapılır hale gelir. Fakat artık sizi bankanın müşteri hizmetleri değil, direk alacakları tahsil etmekten sorumlu birimleri arar. Artık size hatırlatma yapmazlar ve direk o an ödemeniz gereken tutarı söyler ve sizden gün isterler. Bankadan gelen bu aramalar 3. ayın içine girildiği zaman günde bir iki sefer olmaya başlar. Genellikle 90. günden sonra artık dosyanız bir avukata yada hukuk bürosuna verir. Verilmeden önce bankadan ihtarnameniz gelmiş olur. Şimdi gelin ihtarname sonrası sürece de kısaca bakalım.

Bankadan Gelen İhtarname Sonrası

Bankadan ihtarname geldikten sonra banka belirttiği ödeme gününde yine ödeme yapılmazsa artık dosyanızı avukata verir. Bundan sonraki ilk günlerde avukattan yada hukuk bürosundan cep telefonunuza bir kısa mesaj gelir. Bu mesajda hangi bankaya borcunuz varsa o banka tarafından dosyanızın kendilerine verildiği ve telefon numaraları yer alır, aramanızı isterler. Siz aramazsanız bir kaç gün sonra zaten onlar sizi aramaya başlar. Banka borcunun artık avukata verilme süreci apayrı bir yazı konusu olduğu için şu anda burada detaylara girmeyeceğim. Tek söylemek istediğim sakin olun ve stres yapmayın. Bu konu ile ilgili yazımızı sitemizden arayıp okumanızı kesinlikle tavsiye ediyorum. Bankadan kredime yada kredi kartıma ihtarname geldi ne yapmalıyım sorusuna vereceğimiz yanıt şimdilik bunlardan ibaret. Eğer aklınıza takılan şeyler varsa bize yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.