KredilerRehber

Konut Kredisi Çekmek İçin Gerekli Evraklar Nelerdir? 5 Maddede Onay

Konut Kredisi Çekmek için gerekli evraklar ve belgeler nelerdir arayışına girdiyseniz öncelikle size yeni eviniz hayırlı uğurlu olsun demek istiyorum. Bu noktaya geldiyseniz işin kırtasiye kısmı kalmış demektir. Bugünkü yazımızda sizlere sadece ev kredisi almak için gerekli olan evraklar dışında dikkat etmeniz gereken bazı hususlardan da bahsedeceğiz. Şimdi gelin isterseniz ilk olarak evrak işine bakalım ardından da bazı detay bilgilere girelim.

Konut Kredisi Almak İçin Gerekli Evraklar

Öncelikle şunu belirtelim; evrak işi bankadan bankaya değişmektedir ama temelde aynı türden evraklar istenmektedir. Mesela siz Ziraat Bankası konut kredisi için gerekli evraklar nedir diye sorduğunuz zaman bu çoğunlukla diğer bankaların istediği belgelerle hemen hemen örtüşüyor olacaktır. Biz genel olarak tüm bankalar için bilgileri vereceğiz. Şimdi gelin madem Ziraat Bankası örneğini verdik hangi belgeler istenmekte ona bakalım:

Konut Kredisi Çekmek İçin Gerekli Belgeler

 • Konut kredisi başvuru formu,
 • Gelir belgesi,
 • Kimlik belgesi (Nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport fotokopisi ve benzeri belgelerden birisi),
 • Eğer sabit bir iş yerinde çalışmıyorsanız serbest meslek erbabı olduğunuza dair bağlı olduğunuz kurumdan alınan üyelik belgesi,
 • Bir tüzel kişi olarak kredi başvurusu yapacaksanız şirketinizin ana sözleşmesinin yayınlanmış olduğu ticaret sicil gazetesinin fotokopisi,
 • Kredi çekmek istediğiniz evin tapu fotokopisi,
 • Bunun yanında kredi çekmek istediğiniz şube ek belgeler isteyebilir.

Yukarıda saydıklarımız dışında mesela konut kredisi için gerekli evraklar Halkbank şeklinde bir araştırma yaptığımız zaman kısmen yine aynı evraklar istenmektedir. Bunların yanında şöyle bir durum da olabilir. Mesela siz henüz inşaat halindeki bir evi satın almak istiyor olabilirsiniz. Bu ev için kredi çekerken banka sizden kat irtifakı evrağı ister. Bunun yanında bankadan bankaya değişim gösterse de sizden inşaat ruhsatının izin belgesini de isteyebilirler.

Sizlerden çok sayıda mesaj geliyor. Aşağıdaki bankalar ve istenen evraklar hakkında bilgiler istiyorsunuz. Biz tümü ile ilgili bilgileri bu yazımızda verdiğimiz için ayrı ayrı başlık açmayı uygun görmedik.

 • Konut kredisi için gerekli evraklar Akbank
 • Ziraat Bankası konut kredisi için gerekli evraklar
 • Vakıfbank konut kredisi için gerekli evraklar
 • konut kredisi için gerekli evraklar Halkbank
 • konut kredisi için gerekli evraklar Garanti Bankası

Bu evraklar sunulduktan sonra banka bir de expertiz raporu isteyecektir. Eskiden bankaya bu expertiz raporunu kredi çekecek kişiler bağımsız kurumlardan alıp sunarlardı. Fakat artık bankalar expertizi kendileri göndermekte ve raporu direk ondan kendileri almaktadır. Bankalar ve eve bakan expertiz bu expertiz raporunu kredi çekecek olan müşteriye göstermezler. Bu expertiz raporu evin değerinin ne olabileceği ile ilgili bankaya fikir vermek amacı ile sunulan bir tavsiye evrağıdır. Bu evrak çok olumlu olsa bile banka bunu sadece tavsiye niteliğinde görmektedir. Şimdilik konut kredisi için gereken evraklar hakkında yazacaklarımız bunlardan ibaret. Şimdi gelin başvuru ve tamamlanma süreci ile ilgili bilgilere geçelim.

Konut Kredisi Başvuru Süreci ve Evraklar

Vakıfbank konut kredisi için gerekli evraklar hakkında oluyor. Biz yukarıda bu konuya detaylı olarak değindik. Şimdi artık konut kredisi başvuru şartları hakkında bazı bilgiler vereceğiz. Bankaların önceliği size kredi verirken taksitleri ödeyip ödeyemeyeceğinizdir, bunun yanında ödeyememe durumunda evin değerinin satılması durumunda borcu kapatıp kapatamayacağıdır. Yani her halükarda zarar etmek istemezler ve verdikleri parayı bir şekilde faizi ile birlikte geri almak için tüm şartların sağlanmasını isterler. Ayrıca konu ile ilgili aşağıdaki kısa videoyu da izlemenizi öneriyoruz.

Konut Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?

Konut kredisi alırken bankalar bir taksitlendirme yaparlar. Bu taksitlendirme de aradıkları şart gelirinizin yarısı kadar olmasıdır. Örneğin 4000 TL gelirini varsa taksit tutarınızın 2000 TL olması sizin kredinizin onaylanması için olumlu bir durum olacaktır. Eğer 4000 TL geliriniz varsa ve taksit tutarınız 3000 TL oluyorsa bu kredinizin onaylanmaması ret yemesi istimalini güçlendirir. Bu sebeple çekeceğiniz konut kredisi taksitleri ortalama gelirinizin yarısı kadar olmalıdır. Bu yazımızda genel olarak konut kredisi çekmek için gerekli evraklar ve konut kredisi çekme şartları hakında bazı bilgileri paylaştık. Bir sonraki yazımızda daha detaylı olarak başvuru ve onay süreci hakkında bilgiler vereceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.