KredilerRehber

Kredi Notu Yükseltme Teknikleri – En Hızlı Kredi Notu Yükseltme Yöntemi

Kredi notu yükseltme teknikleri nelerdir onlara bakacağız. Finansal hayatımızda kredi notu çok önemli bir faktör olarak karşımıza çıkmakta. Bankalardan çekeceğimiz krediden tutun, kredi kartı alabilme durumumuza, bunun yanında araç kiralama işlemi yaparken bile kimi firmalar artık kredi notuna bakmakta. Düşük kredi notu demek zorlu bir finansal hayat demek, yüksek bir kredi notu ise rahat bir finansal hayat demek. İşte bu noktada kredi notunu yüksek tutmak büyük önem taşıyor. Şimdi gelin detaylı olarak kredi notu nasıl yükseltilir birlikte inceleyelim.

Kredi Notunu Hızlı Yükseltme

Konuya girmeden önce kredi puanım kaç diyen arkadaşlara kısaca nasıl kredi puanlarını öğrenebileceklerini anlatalım. Findeks sitesi, banka şubeleri, bankaların İnternet veya mobil uygulama hizmetleri yada SMS ile 1122 numarasına TC kimlik bir boşluk doğum yılınızı göndererek kredi skorunuzu öğrenebilirsiniz. Kredi notunuzu ücretsiz öğrenmeniz mümkün değil, bu saydığımız yolların hepsi sizden 4 – 9 TL arasında birer ücret kesmektedir bilginiz olsun.

Kredi skorunuzu öğrendiğinizi varsayıyorum. Bu noktada kredi puanı kaç olmalı meselesine geliyoruz. Daha önceki yazılarımızda anlattığım için bu faslı da kısaca anlatıp geçeceğim ve asıl mevzumuz olan kredi notu yükseltme konusuna gireceğiz. Kredi notu 0 – 1900 arasında değişmektedir. Ülkemizde 1300 puanı ortalama puan olarak düşünülebilir. Bu rakamın üstü yüksek ve bankalar tarafından risksiz olarak kabul edilen müşterilerdir. 1300 rakamının altı ise düşük kredi notudur ve bankalar tarafından riskli olarak düşünülürler.

Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi notu neden düşer ona bakalım. Bankalardan çektiğiniz kredilerin taksitlerini eğer son ödeme tarihine kadar ödemezseniz yani son ödeme günü geçerse bu sizin kredi notunuzu düşürür. Aynı durum kredi kartı borçları içinde geçerlidir. Kredi kartı ekstrenizin son ödeme gününü geçirirseniz bu sizin kredi skorunuzda düşmeye sebep olur. Bazı arkadaşlardan gelen maillerde görüyorum. Hiçbir zaman gününde ödeme yapmadıklarını ama hiç bir sorun olmadığını söylüyorlar. Bir arkadaşımızdan gelen mailde şöyle anlatıyor; kredi taksit son ödeme günü her ayın 14’üymüş ve kendisi 15’inde maaş aldığı için her ay kredi taksidini 1 gün geç yatırıyormuş. Bu durum kendisinin kredi notunu 600 seviyelerine kadar indirmiş. Eğer böyle bir durumunuz varsa muhakkak banka ile görüşüp kredi taksidinizin ödeme gününü değiştirtin.

Bunların dışında kredi başvurusu yapmak da sizin kredi notunuzu düşürür. Yaptığınız kredi başvurusu eğer reddedilirse bu daha da fazla notunuzun düşmesine sebep olur. Bu sebeple sık kredi başvurusu yapmaktan ve ret yiyeceği kesin olan kredi başvurularından kaçının. Bazı insanlar bir bankadan kredi başvuruları ret yediği zaman hemen gidip başka bankaya başvuru yapıyor. Bu çok yanlış bir durum. Kredi başvurusu yapmadan önce muhakkak önce kredi notunuzu sorgulamalısınız. Eğer uygun bir seviyedeyse ona göre başvuru yapmalısınız ve yapacağınız başvuruda sizin toplam kredi limitinizi aşmayacak düzeyde olmalı. Aksi durumda yine ret yersiniz ve bu da kredi skorunuzu düşürür. Eğer kredi notum kaç olursa kredi çekebilirim diyorsanız az önce de belirttiğimiz gibi 1300 ve üzeri bir puan sizin için makul seviyelerde yapacağınız bir kredi başvurusu için yeterli olacaktır.

Banka Kredi Puanı Nasıl Yükselir?

Kredi notu yükseltme yolları nelerdir asıl meselemize geçebiliriz. İlk olarak yapılması gereken kredi taksidi ve kredi kartı ödemelerini tam gününde yapmak olacaktır. Bu sizin kredi notunuzu yükseltecek en önemli faktörlerin başında gelmektedir. Eğer maddi imkanınız varsa kredi yada kredi kartı borçlarınızın tümünü bir seferde kapatmak ciddi bir kredi notu yükselmesi yapacaktır. Bu durum ayrıca sizin toplam kredi limitinizin de artmasına sebep olur. Kapanan krediler kredi puanında ciddi artışa sebep olmaktadır, resmi olarak böyle bir açıklama olmamasına rağmen uygulama da herkes bu durumu yaşadığı için bizde tavsiye ediyoruz.

Findeks kredi notu yükseltme için bir bankada hesap açmalı ve içerisine bir miktar para yatırmalısınız. Bu hesap vadeli olursa kredi notunuzun yükselmesi için daha iyi olur. Aslında aynı bankada bir vadeli bir vadesiz hesap açmak, paranızın bir kısmını vadeliye koyup kalan kısmını vadesiz de tutmak daha iyi olur. Şu sebeple diyorum bunu; vadesizde tuttuğunuz parayı bazı şeyler için kullanacaksınız. Bu para ile bir kaç sefer havale yapmalısınız. O hesapta bir hareketlilik olmalı. Hatta bir tanıdığınızdan o hesaba havale ve eft yapılmasını rica edebilirsiniz. Ayrıca o hesaptan bir kaç fatura için otomatik ödeme talimatı vermelisiniz. Otomatik ödeme dışında bir tane de faturanızı normal şekilde ödemeniz yararınıza olur.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notunuzu yükseltecek en önemli hususlar bunlardır. Bazı sitelerde kredi notu yükseltme hilesi gibi başlıklar ve yazılar görüyorum. Bu tür yollara kesinlikle itibar etmeyin. Yukarıda yazdığımız kredi notu yükseltme teknikleri sizin işinizi fazlası ile görecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.